Dworzec autobusowy w Łomży – reportaż w TVP3 Białystok

Projekt, w którym braliśmy udział, w końcu na wykończeniu. Zakres naszego opracowania to projektowanie połączeń i węzłów oraz model 3d. Zaprojektowanie konstrukcji stalowej o tak finezyjnym kształcie było nie lada wyzwaniem.

Poniżej link do reportażu w TVP3 Białystok.

https://bialystok.tvp.pl/45901258/budowa-centrum-przesiadkowego-w-lomzy-jest-juz-na-finiszu

„Zakończyły się prace ziemne, wybudowano budynki dworca i poczekalni. Ma być jednym z nowocześniejszych dworców w Polsce, ma być też funkcjonalny i zgodny z europejskimi standardami. Ma pomóc ożywić komunikacje autobusową w regionie.

Szklana, stelażowa konstrukcja jest najbardziej widowiskowym elementem nowego dworca i w przyszłości ma szansę stać się wizytówką miasta – takich budowli w Polsce jest niewiele.

Centrum przesiadkowe powstaje na powierzchni trzech tysięcy metrów kwadratowych. Sam dworzec ma około. 300 mkw. z poczekalnią, punktem obsługi klienta, toaletami, pomieszczeniami biurowo-administracyjnymi. Do tego węzeł komunikacji autobusowej z ośmioma stanowiskami przystankowymi, pięcioma stanowiskami obsługi pasażerów lokalnych przewożonych przez busy. Jest już parking przy ul. Dworcowej wraz z infrastrukturą techniczną – oświetleniem, monitoringiem, nagłośnieniem i kanalizacją deszczową.

Jeszcze do kwietnia pasażerowie i mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami – na czas remontu dworzec został przeniesiony na wybudowany w ubiegłym roku parking przy ul. Dworcowej. Zmieniła się też organizacja ruchu w tym rejonie. Na sfinansowanie budowy władze Łomży starają się pozyskać dofinansowanie unijne.

Położony w centrum miasta ma być miejscem przeznaczonym nie tylko dla podróżnych, ma tutaj także, tak jak jest w tej chwili, koncentrować się handel w mieście.”